Write a letter to your parents describing how the $50 in our "Production, Consumption and Distribution" Group Assignment was spent.  Within the letter, make sure you answer the 4 questions found in your Assignment Packet.  Remember, this letter will be visible to other students, so make sure all spelling, capitalization, grammar and punctuation are correct! 
Look for the Comment link below.
the dorian the john and the henry
9/4/2012 00:45:14

Dear parents,

Most of our friends have no babysitters so you should let us stay at home alone

So think about this

We think you should leave us at home because we are responsible enough. We are responsible enough to take care of ourselves. Why we think that is because we saved a lot of money and we did not have to give the babysitter a lot of gas money (only 4 dollars). And we saved enough to buy stuff for entertainment. And to help us survive. We don’t need the babysitter to take care of us because we are old enough to stay home by ourselves. And what would happened if our babysitter past out we would be alone with a pasted out babysitter and we would not trash our house



In conclusion dearest parents let us stay at home (weep weep)



Your kids the Dorian ,the John ,the Henry

Reply
evren.b mike.w jim.k josh.a
9/4/2012 00:45:41

Hi mom and dad!
We went to Green’s Groceries, Pauline’s Provisions, and Foster’s Foods to get our needs. We got 2 gallons of milk, 2 whole wheat breads, 2 cereals, 1 peanut butter, 1 jelly, 2 baloney, 3 clumps of bananas, 2 packs of carrots, 2 candy bars, and 1 box of ice cream. Out of $50.00 we had we spent $37.49. We spent $16.50 at Greens Groceries, $15.99 at Pauline’s Provisions, and $5.00 at Foster’s Foods (all these prices include gas.)
Thank you!
Evren.B, Mike.W, Jimmy.K, and Joshua.A

Reply
lucy ellie shaliyah harry:)
9/6/2012 00:31:56

1234 cherry tree dr.
Atlanta GA 30345
Sept. - 4- 12


Dear parents,
We would like to write to you because we have been very good over the weekend. We bought all the things you told us to buy and didn’t go over $50.00.We think we are responsible because we didn’t go over are limit of money and got all the groceries. We also paid the baby sitter for gas. We doubled everything so we had enough. So we hope you think we are responsible too(please tell us when you get home).

Your children: Lucy b, Ellie C, Shaliyah l, and Harry l

Reply
christina,eliza,daniel,andy :D!!!!!!
9/6/2012 00:38:53

123 HIPPOCELERY GRAVE ST.
LINCOLNCORN, HI 2243580 SEPTEMBER 4, 2012


DEAR PARENTS,

WE GOT ALL THE STUFF FROM THE GROCERY STORE AND STAYED IN THE FAMILY BUDGET. WE WENT TO ALL THE BEST STORES FOSTER’S FOODS, GREEN’S GROCERIES, AND PAULINE’S PROVISIONS. WE HAVE ANOUGH MONEY TO BUY A MANSION AND WE DID. I HOPE U SEES THAT WE ARE RESPONISBLE CHILDREN IN THE REST OF THE LETTER.

WE BOUGHT REALLY GOOD STUFF FOR LOW PRICES, EVEN THE BABYSITTER WAS HAPPY WHEN SHE GOT HER SIX DOLLARS FOR GAS. BUT MY BROTHERS AND SISTERS HAVE BEEN FIGHTING OVER CANDY. SO WE GOT A WHOLE LOT OF IT. BOOYHA!!!! WE HAVE TURNED THE MANSION INTO A CANDY WONDER LAND. AFTER, WE GOT MORE CANDY. YEH I LOVE CANDY!!! YUM!!!! BUT IM SORRY TO SAY OUR BABY SITTER FELL INTO A COLMA. BUT SHES OK.DONT WORRY, WERE FINE BECAUSE OUR PET UNICORN AND LIZARD ARE TAKING CARE OF US WHILE THE ROBOTS ARE BOMBING US.

SINCERELY,
KIDS!

Reply
the letter by jared tali slyvie and joshua
9/6/2012 00:47:23

Dear parents of Jared ,Talia ,Sylvie and Joshua,

Hello while you were gone we took your shopping list. We tried to buy what we could afford for all five of us staying under $50. We also paid for gas.

First we got milk. We got it for 2 gallons for six bucks. That will be enough to last .We bought to loaves of bread for 4.50, that’s enough for breakfast .We also got some yummy cereal for $1.09.then we got peanut butter and jelly .It makes great sandwiches .We got 2 jars of peanut butter for $4.00 and one jar of jelly for $3.25, but it was buy one get on free offer. Next we got the lunch meet; we got a big pack of turkey for $4.00. For fruit we got 2 pounds of bananas for $1.70 and a one pound melon for $1.50. We got one bag of salad for $3.50, and one pound of broccoli for $3.00. Last but not least, we got dessert. We got a one pound bag of chocolate bites for $4.99, and $4.00 dollars worth of ice cream. One pint of chocolate, and one pint of strawberry. We put in six dollars for gas.

That’s why we are responsible enough to be left at home.
Sincerely,
Talia Coopersmith, Sylvie Buckalew, Joshua Lewis, Jared Chen

Reply
Halsey, Connor, Brittany, Emma, and Justin
9/6/2012 00:52:17

Dear Mom and Dad, 9-5-12
Hey!
We decided to starve ourselves and spend no money---- Kidding!
Gosh, milk can be really expensive these days!
There was a great sale at Green’s Groceries for 2 cartons of milk for $6.00. We got bread from Green’s Groceries for $2.25 . We get 3 jars of peanut butter for $6.00 GG. The following are all from GG: Fruit, 2 for $1.80, veggies for 3 bucks, sandwich meat for $2.40 and ice cream, 2 for $3.50.
The next grocery items are from Foster’s Foods: Two jars of jelly for 3.25, 1 for free! Awesome, right?! Anyway, we got candy for 2 for $1.00. We found the best deals at those 2 stores. The cereal was $1.09.
We added all of it together (including the 2 car trips the babysitter needed money for) and came up with $34.29. We had $15.71 left over.
See ya soon!
Connor, Halsey, Brittany, Justin, and Emma

Reply



Leave a Reply.